50 TL VE ÜZERİ SİPARİŞLERİNİZDE KARGO ÜCRETSİZ!

Ürünler & Sipariş

Ürünler nasıl tedarik ediliyor?

Sizlere sunmuş olduğumuz ürünler ülkemizde yetişenler hariç yurtdışından ithal olarak getirilmektedir. Ülkemizde yetişen ürünlerde ise kendi tabiatındaki doğal ürünleri kullanıyoruz. Tedarik ettiğimiz ürünleri ham olarak alıp, sizlerin kullanabileceği hale tamamen el işçiliği ile getiriyoruz.

Satılan ürünler orjinal mi?

Ürünlerimiz en sağlıklı yetişme koşullarına sahip ülkelerden ve güvenilir tedarikçilerden temin edilmektedir. Doğallık ve çevre zararı olmadığının sertifikalı belgesi mevcuttur.

Ürünleri nasıl kullanacağım?

Sizlere ulaştırdığımız tüm ürünlerde, kolayca kullanabilmeniz için açıklayıcı rehberlerde bulunduruyor olacağız, böylelikle rahatça kullanabileceksiniz.

Ödeme & İadeler

Kredi kartı ile ödeme yapabilir miyim?

Pozitife’de vereceğiniz siparişlerinizi kredi kartı ve banka havalesi seçeneklerinden birini seçerek kolaylıkla ödeyebilirsiniz. Kredi kartı ödeme sistemi olarak Shopier kullanmaktayız.

Beğenmediğim ürünü iade edebilir miyim?

Elbetteki beğenmediğiniz, içinize sinmeyen ürünleri bizlere iade edebilirsiniz. 14 gün koşulu ile paketinde zarar görmemiş haldeki tüm ürünleri bizimle iletişime geçerek iade edebilir, paranızı geri alabilirsiniz. Detaylı bilgi için iadeler sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Kredi kartına taksitle ürün alabilir miyim?

Shopier anlaşmalı kredi kartlarına vade farksız taksitle alışveriş yapabilirsiniz.

Kargo & Teslimat

Kargo ücreti ödeyecek miyim?

Kargo ücretlendirmesinde minimum sipariş tutarı uygulamamız bulunmaktadır. 50 TL ve üzeri siparişlerinizde kargonuz ücretsiz olarak adresinize gönderilecektir. Bu ücretin altındaki siparişlerde ek olarak 10 TL kargo bedeli sipariş tutarınıza yansıtılacaktır.

Ürünlerim ne zaman kargoya verilir?

Her zaman siparişlerinizi aynı gün içerisinde kargoya vermeye gayret ediyoruz. Fakat olağan dışı durumları ve kargo firmalarındaki gönderim kotası gibi sıkıntılardan dolayı 1-2 iş günü gecikmeler olabilmektedir.

Taşıma sırasında ürünüm zarar görür mü?

Ürünleriniz kargo ve taşıma esnasında asla zarar görmeyecek şekilde paketlenir ve size teslim edilir. Eğer bu şartlar altında yine de zarar görme durumu yaşanırsa, bizlere bildirerek yeni ürün talep edebilirsiniz.

Güncelleniyor...
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.